26 marca 2023

Adwokat i Radca – kim są? 

Rola prawnika polega na pomaganiu w rozwiązywaniu kwestii prawnych, które bezpośrednio dotyczą klienta, a z którymi nie jest on w stanie sobie sam poradzić. Często jednak szukając prawnika nie wiemy czy zwrócić się o pomoc do adwokata czy radcy prawnego. W tym artykule postaramy się krótko wyjaśnić różnice między tymi dwoma zawodami.

Adwokat a radca prawny

Zawód adwokata powszechnie kojarzony jest dzisiaj ze sprawami karnymi i rodzinnymi. Domena radcy prawnego, w powszechnym odbiorze, to obsługa prawna firm. Jest to przeświadczenie dosyć powszechne i uwarunkowane historycznie, niemniej jednak jest ono błędne. Polski system świadczenia pomocy prawnej i zawodów prawniczych jest jednym z bardziej skomplikowanych w porównaniu z innymi krajami. Wyróżniamy, bowiem, odrębne zawody radcy prawnego i adwokata, podczas gdy w większości krajów (choć nie we wszystkich) istnieje jeden uniwersalny zawód, który zajmuje się świadczeniem pomocy prawnej.

Faktem jednak jest, że dziś, zarówno kompetencje radców prawnych i adwokatów, jak i droga do wykonywania tych zawodów, pozostają w zasadzie takie same, a żaden z nich nie jest „lepszy” ani „gorszy”.

Prawnik czy adwokat?

Przedstawiciele prawni są cennym źródłem pomocy i wsparcia. Mogą udzielić wskazówek i pomocy w załatwianiu spraw rodzinnych, sporów majątkowych i spraw karnych. Klienci mogą zaufać prawnikowi, że będzie dbał o ich własne interesy i zmniejszy napięcia z innymi zaangażowanymi stronami. Dobry i doświadczony prawnik może zapewnić klientom uzyskanie tego, czego szukają, bez względu na to, kto ponosi winę. Ponadto, prawnicy są również w stanie mediować między swoimi klientami i innymi stronami, co pozwala im dojść do rozwiązania bez konieczności udawania się do sądu. Ludzie chętnie decydują się na konsultację z adwokatem w zakresie swoich spraw, ponieważ mogą zasięgnąć wiedzy i opinii osoby posiadającej stosowne kompetencje.

Sprawdź Kancelaria adwokacka Bochnia