29 stycznia 2022

Do czego służy kątownik?

Kątowniki są bardzo znanymi urządzeniami o niezwykle dużym wykorzystaniu w wielu gałęziach technologii oraz budownictwa. Każdy prawdopodobnie często spotkał się z takimi słowami jak: kątowniki metalowe, kątowniki stalowe, profile aluminiowe, kątowniki hutnicze, natomiast również kątownik perforowany, kątownik stolarski, lub kątownik zimnogięty.

Kątownik – co to jest?

Należałoby na samym starcie wytłumaczyć, czym tak rzeczywiście kątowniki są. Mówiąc dokładnie, jak jedynie można, są to urządzenia, jakie wyznaczają pomiędzy innymi kąt prosty, kąt 45 stopni lub nawet środek koła. Powoduje to, iż przyjmują one niezwykle specyficzny typ dwóch skrzydeł, między którymi znajduje się nadmieniony kąt prosty. Zaznaczyć należy, że kątowniki dzielą się na parę typów. Każdy spośród nich jest dostosowany do danej branży. Skąd takie rozróżnienie? Ważne wydają się być wymogi pracy i typy produktów, na jakich robimy pomiary.

Wykorzystanie kątowników

Kątowniki nierzadko znajdują wykorzystanie w ciesielstwie, rzemiośle, pracach konserwatorskich oraz stolarstwie. Są konieczne zarówno podczas budowy dachów, schodów, jak również przy produkcjach połączonych ze stolarką meblową. We wszelkich tychże gałęziach wykorzystywane są podczas rysowania linii prostopadłych, tworzenia kątów prostych oraz kątów 45 stopni. Można je również wykorzystywać do sprawdzania kątów już zrealizowanych projektów, natomiast również jako składniki wzmacniające związanie dwóch składników pod kątem prostym.

Kątownik budowlany

Kątownik budowlany zrobiony jest zazwyczaj z twardej stali wytrzymałej na rdzę, zniszczenia mechaniczne, natomiast również zmienne temperatury. Często jest też zaopatrzony w składnik umożliwiający na ustalenie poziomu. Na dłuższej krawędzi zazwyczaj znajduje się podziałka pozwalająca wykonanie wymiaru. Kątownik budowlany stosuje się podczas układania płytek, wznoszenia ścian, wyrównywania sufitów, tworzenia wylewek betonowych lub montowania blatów. Dzięki własnej odporności oraz wytrzymałości może być stosowany na zewnątrz, w rozmaitych warunkach powietrznych.

Zalety kątowników aluminiowych

Składniki owe tworzone są z innych przedmiotów – drzewa, PCV, metali. Ogromną sławą cieszy się profil aluminiowy. Wykorzystywany jest on w budownictwie i konstrukcjach produkcyjnych. Dobrą stroną tego produktu jest związanie małej wagi z dużą wytrzymałością. Aluminium jest lżejsze od stali o tychże samych parametrach. Jest ono wytrzymałe na rdzę, więc bez obaw może być wykorzystywane na zewnątrz, gdzie jest narażone na wilgotność, światło UV oraz pozostałe złe wymogi powietrzne.