23 października 2021

Cegła surowa i jej zastosowania w aranżacji wnętrz

Cegła surowa jest materiałem budowlanym wykorzystywanym tradycyjnie w krajach o suchym, gorącym klimacie. Ze względu na to, że cegły takie nie są wypalane, ich odporność na warunki klimatyczne, zwłaszcza wilgoć, jest niższa niż w przypadku ich wypalanych odpowiedników. Nie znaczy to jednak, że dla suszonych cegieł nie ma zastosowania w budownictwie w Polsce. Chociaż ze względu na klimat materiał taki nie sprawdzi się na zewnątrz, to może stanowić interesujący element wystroju wnętrz. Jak najlepiej wykorzystać jego właściwości?

Cegła suszona jako ekologiczny materiał budowlany

Cegły surowe powstają z gliny oraz dodatków, stosowanych niekiedy w celu polepszenia ich właściwości strukturalnych czy wytrzymałościowych. Mogą to być wióry lub trociny drewniane, zwiększające wytrzymałość mechaniczną, lub słoma, nadająca cegłom większą plastyczność. Każdorazowo, po uformowaniu bloczków, poddawane są one suszeniu. Etap wypalania zostaje pominięty, stąd nazwa cegła surowa.

Chociaż materiał ten jest mniej odporny na wilgoć, to posiada również wiele zalet – stanowi dobrą izolację termiczną, izoluje akustycznie, a przy tym jest odporny na działanie ognia.  Należy również pamiętać, że przygotowane w taki sposób cegły są materiałem ekologicznym, co ma znaczenie dla wszystkich, urządzających dom w stylu eko lub zwyczajnie troszczących się o środowisko. Brak dodatku chemikaliów w masie, z której wytwarzane są cegły sprawia, że po wyłożeniu nimi ścian wewnętrznych, do powietrza nie dostają się żadne szkodliwe opary. Poza tym, sam proces produkcji cegły suszonej jest korzystny dla środowiska. Pominięcie wypalania pozwala oszczędzić ogromne ilości energii. Mniej zużytej energii to mniej spalonych paliw i mniej  szkodliwych gazów w atmosferze.

Ścianki działowe i ozdobne wykończenia ścian wewnętrznych

Cegła surowa nie nadaje się w polskim klimacie do stawiania ścian zewnętrznych, sprawdzi się jednak doskonale, jako oryginalny materiał wykończeniowy. Pasować będzie zarówno do stylu eko, jak i industrialnych loftów. Komponuje się świetnie zarówno z drewnem, jak i surowym betonem. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duża ilość cegły we wnętrzu może optycznie zmniejszyć i nieco przytłoczyć aranżację. Dlatego najlepszym pomysłem jest wykorzystanie jej do podkreślenia urody jednej ze ścian, np. ściany kominkowej czy okiennej.

Cegła surowa sprawdzi się również jako materiał do postawienia ścianki działowej, Ma to również tę zaletę, że ściana taka sama w sobie stanowić może ozdobę wnętrza, nie wymagając dodatkowych wykończeń.