23 października 2021

Elektronarzędzie niezbędne podczas remontu

Od czasu wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią, znaczenie wzrosła ilość przeprowadzanych remontów. Sklepy budowlane nie nadążają z uzupełnianiem asortymentu, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie materiały budowlane i narzędzia zanim nadejdzie kolejny lockdown. Wiertarka należy do urządzeń, bez których większość remontów nie może odbyć. Warto dobrze się zastanowić przed wyborem odpowiedniego modelu.

Jaki typ urządzenia wybrać ?

Przede wszystkim przed dokonaniem zakupu należy zastanowić się do jakich zadań ma służyć wiertarka. Sprzęt używany nieregularnie nie musi być z najwyższej półki. Obecnie w ofercie sklepów znajduje się wiele  bezawaryjnych modeli, które można nabyć w przystępnej cenie. Do amatorskich zadań warto rozważyć zakup lżejszego urządzenia, ponieważ znacznie ułatwi to wiercenie na najwyższych obrotach i w trudno dostępnych miejscach.  Narzędzia udarowe i pneumatyczne należą do najsilniejszych i są przeznaczone do wiercenia w najtwardszych materiałach.  Urządzenia bezudarowe nadają się do pracy wyłącznie na miękkich materiałach. Dlatego do użytku domowego poleca się elektronarzędzia z udarem. Istnieje również szereg narzędzi, których praca jest zintegrowana ze stołem. Takie urządzenia występują w profesjonalnych zakładach i warsztatach.

Czy moc i rodzaj zasilania ma znaczenie ?

Jak większości dziedzin równie i w budownictwie moc ma znaczenie. Jest niezwykle istotna podczas wiercenia bez względu na rodzaj materiału. Oczywiście do miękkiego podłoża potrzebna będzie o wiele mniejsza moc zasilająca niż do wiercenia w kamieniu. Wiertarka przeznaczona do podstawowych zadań powinna posiadać moc od 6 do 10 V.  Wiercenie w trwalszych materiałach wymaga użycia sprzętu o mocy 9-14 V. Najwygodniejszą formą zasilania jest prąd pobierany z akumulatora, ponieważ nie potrzeba wtedy przeszkadzającego w użytkowaniu kabla. Niestety urządzenia elektronarzędzia do cięższych zadań potrzebują zasilania sieciowego. Bez względu na jaki typ urządzenia zdecyduje się majsterkowicz, nie można zapominać o zachowaniu wszystkich środków ostrożności, które są związane z pracą przy użyciu elektronarzędzi.