27 lutego 2024

Idealne oświetlenie w kuchni

Kuchnia jest “sercem” każdego domu, dlatego wymaga się od niej specjalnych warunków. Musi być całkowicie funkcjonalna, praktyczna, ale również estetyczna i zgodna z obowiązującymi trendami w zakresie aranżacji domowych wnętrz. Chociaż brakuje w niej często miejsca na specjalne dekory, to jednak można postawić na obowiązkowe elementy, które z powodzeniem spełniają wszystkie potrzeby i oczekiwania domowników. Mowa o oświetleniu kuchni, które musi być praktyczne, ale może być również ozdobne.

Główne światło w kuchni

Zaleca się, aby światło kuchenne było raczej rozproszone, a jego barwa zimna i biała. Chodzi o to, aby praca przy blacie roboczym mogła przebiegać z należytą precyzją i przy zachowaniu optymalnego komfortu. Właśnie dlatego nie zaleca się głównego oświetlenia punktowego, średnio sprawdzają się tradycyjne żyrandole, warto za to zastanowić się nad plafonami. Właśnie one są minimalistyczne, ale dają najlepsze światło, które równomiernie pada na całą kuchenną przestrzeń.

Dodatkowe punkty świetlne 

Kuchnię z powodzeniem można dekorować światłem. Doskonale sprawdzają się w tym celu ledy, najlepiej, jeśli są zamontowane pod sufitem albo pod szafkami wiszącymi, aby oświetlać blat roboczy. Można także postawić na charakterystyczne halogeny czy małe punkty świetlne. Dodatkowe światło przydaje się głównie przy blacie oraz zlewie.