26 marca 2023

Jakie objawy ma bezsenność?

Ben Blennerhassett/unsplash.com

Zaburzenia snu to poważna przypadłość, z którą zmaga się coraz więcej osób. Bezsenność, czyli insomnia, jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych. Zdecydowanie częściej cierpią na nią kobiety. Co to jest insomnia, jakie ma objawy i jak można ją leczyć?

Co to jest insomnia?

Bezsenność to jedno z wielu rodzajów zaburzeń snu, które wiąże się zarówno z trudnościami z zasypianiem, jak i utrzymaniem snu. Aby móc mówić o insomnii, takie dolegliwości muszą się utrzymywać przez dłuższy czas, przynajmniej trzy razy w tygodniu. Są różne rodzaje bezsenności, takie jak bezsenność przygodna trwająca jedynie kilka dni, bezsenność krótkotrwała, która może się utrzymywać do kilku tygodni, a także bezsenność przewlekła mogąca utrzymywać się nawet miesiącami. Bezsenność można także klasyfikować jako pierwotną, wtórną, paradoksalną, reaktywną oraz psychofizjologiczną. Te podziały mogą być jeszcze bardziej szczegółowe i dzielić się na więcej typów.

Istnieją bardzo różne przyczyny bezsenności. Przypadłość ta może wynikać z podróży między strefami czasowymi, wiązać się z niezdrowym trybem życia, czy występowaniem choroby somatycznej, psychicznej lub neurologicznej. Osoba cierpiąca na bezsenność może mieć również zespół niespokojnych nóg, czy niedobór konkretnych witamin lub składników mineralnych, które znacząco wpływają na jakość snu. Bezsenność przygodna najczęściej jest spowodowana przez infekcje takie jak katar czy kaszel, które utrudniają organizmowi nie tylko zasypianie, lecz także spanie bez przerw.

Objawy insomnii – czym objawia się to zaburzenie

Głównym, najbardziej rozpoznawalnym objawem insomnii są trudności w utrzymywaniu snu oraz zasypianiem. Jeżeli osoba nie jest w stanie przespać całej nocy bez nagłych pobudek, a do tego wstaje wcześniej, niż powinna, to może cierpieć na zaburzenia snu, które powinna skonsultować z lekarzem. U chorego może pojawić się także niechęć do chodzenia spać o porach stałych, co powoduje rozregulowanie snu. To, czy faktycznie mowa o bezsenności, zależy przede wszystkim od częstotliwości tych objawów oraz to, jak wpływają na codzienne funkcjonowanie. Przewlekła bezsenność jest najczęściej związana z zaburzeniami lękowymi lub depresją bądź ma somatyczne podłoże. Alkoholizm także może powodować problemy ze snem.

Leczenie bezsenności – jak wygląda?

Przy leczeniu bezsenności bardzo pomocne są domowe sposoby. Jeśli nie wyeliminują one całkowicie objawów, mogą je zdecydowanie załagodzić. Kluczowe jest dbanie o higienę snu. Najlepiej starać się zasypiać i wstawać o stałych porach, a także zrezygnować z używania urządzeń elektronicznych tuż przed snem. Warto wypić herbatę ziołową, najlepiej o właściwościach uspokajających, takie jak melisa czy rumianek. Przed snem warto wykąpać się w ciepłej wodzie, która poprawia krążenie organizmu i zdecydowanie go odpręża.

W przypadku, kiedy domowe sposoby nie odnoszą żadnego efektu, wtedy należy koniecznie zwrócić się do lekarza. Bezsenność ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Osoba niewyspana to osoba ciągle zmęczona, rozdrażniona, nieskupiona i mało produktywna, co może doprowadzić do pogorszenia jakości pracy czy nauki.

W celu zidentyfikowania bezsenności lekarz przeprowadza dokładny wywiad, który może być uzupełniony o badanie fizykalne. Wówczas specjalista może przepisać odpowiednie środki farmakologiczne. Niektóre są na receptę, dlatego warto wtedy uzyskać e-receptę online na receptomat.pl. Po wypełnieniu krótkiego formularza lekarz może przepisać e-receptę na wskazany bądź odpowiednio dobrany lek.

Zdj. główne: Ben Blennerhassett/unsplash.com