14 czerwca 2024

Łokieć tenisisty – skąd sie biezre i jak sobie z nim radzić?

Łokieć tenisisty to przypadłość, która może dotknąć wiele osób, bez względu na ich tryb życia czy wykonywany zawód. Jednak ze względu na to, że bardzo często występuje u osób zawodowo zajmujących się tenisem dolegliwość ta otrzymała taką właśnie nazwę. Powodem, dla którego występuje łokieć tenisisty jest przede wszystkim przeciążenie mięśni prostowników ramienia. Powoduje to powstawanie stanów zapalnych, które objawiają się dolegliwościami bólowymi odczuwalnymi właśnie w stawie łokciowym.

W bardzo wielu przypadkach dolegliwość ta ustępuje samoistnie, po kilku tygodniach lub miesiącach. Istotne jest jednak to, aby ograniczyć wysiłek fizyczny i tym samym zmniejszyć przeciążenia, na jakie narażone są mięśnie i staw łokciowy. W przypadku silnych dolegliwości konieczne może okazać się zażywanie środków przeciwzapalnych czy przeciwbólowych, jednakże zawsze powinno to być związane z konsultacją lekarską i dobraniem odpowiednich leków.

Często dolegliwości bólowe są mylone z innymi przypadłościami, dlatego zawsze warto zwrócić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny bólu i odpowiedniego z nim postępowania. W przypadku łokcia tenisisty badanie, które pozwala stwierdzić czy diagnoza jest prawidłowa jest między innymi badanie USG. Pozwala ono nie tylko na postawienie diagnozy, ale również umożliwia określenie tego, w jakim stopniu mięśnie i ścięgna uległy uszkodzeniu. To z kolei pozwala na dobranie ewentualnego leczenia i określenia sposobu postępowania w celu przywrócenia pełnej sprawności.