Nietrzymanie moczu, czyli nadmierna utrata moczu, to dość powszechny problem, z którym może się zmierzyć każdy. Może być wywołane przez różne czynniki i przebiegać w różny sposób. W zależności od tego, jakie są jego przyczyny, można podjąć skuteczne leczenie. Jakie są więc przyczyny tego problemu oraz jak sobie z nim radzić?
Spis treści
Przyczyny nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu może być wywołane przez wiele czynników. Najczęstszymi z nich są choroby układu nerwowego. Choroby nerwowo-mięśniowe, takie jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona, mogą także powodować problemy z nietrzymaniem moczu. Inne czynniki to mięśniaki macicy i endometrioza – oba te problemy mogą powodować ucisk na pęcherz i prowadzić do incydentów związanych z nietrzymaniem moczu. Czasem problem ten może być spowodowany operacjami chirurgicznymi w okolicach pęcherza lub krocza.
Objawy nietrzymania moczu
Najbardziej oczywistym objawem jest fizyczna utrata moczu. Może ona przebiegać na kilka sposobów. Najczęściej jest to po prostu ciągłe nieuświadomione oddawanie moczu w małych ilościach. Innym objawem może być nagły i niekontrolowany wyciek moczu, któremu towarzyszy silne parcie na pęcherz. Może ono być spowodowane przez kichnięcie, śmiech lub inne gwałtowne ruchy. Może także dojść do incydentu podczas snu.
Leczenie nietrzymania moczu
W leczeniu tego problemu stosuje się głównie terapie behawioralna oraz ćwiczenia fizyczne. Terapia behawioralna polega na lepszym rozumieniu funkcjonowania pęcherza oraz kontrolowaniu naturalnych procesów (np. oddawanie moczu). Natomiast ćwiczenia fizyczne (tzw. Kegla) maja na celu wzmocnienia mięśni dna macicy.
Nietrzymanie moczu to problem, który może dotknąć każdego bez wyznaczonej grupy wiekowej czy płci. Jest powodem dużego dyskomfortu i może ograniczać normalne funkcjonowanie. Warto jednak pamiętać, że istnieją skuteczne metody leczenia, które mogą pomóc w walce z tym problemem. podkłady chlonne
More Stories
Luksusowe apartamenty nad Bałtykiem
Kawa jakości speciality
Tusz do drukarki HP