23 października 2021

Rekuperacja – co to takiego?

Rekuperacja pomorskie jest inaczej wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Tradycyjna grawitacyjna wentylacja opiera się na ciągu, który jest wytwarzany przez kominy, ma jednak to wiele wad, w tym samo wychładzanie domu oraz nieusuwane wilgoci ze wszelkich pomieszczeń. Rekuperacja pomorskie umożliwia kontrolowanie ruchu nawiewanego powietrza oraz usuwanego z pomieszczeń czy też odzyskiwanie ciepła, z już nagrzanego, ale wciąż brudnego powietrza.

Innymi słowy rekuperacja jest systemem, który to służy do wymieniania zużytego i brudnego powietrza w naszym domu na świeże, czyste przy odzyskiwaniu jednoczesnym już zgromadzonego ciepła.

A jak działa rekuperacja? W domu musi być zainstalowany rekuperator. Stanowi on serce, a więc centralę rekuperacji z wymiennikiem, który służy do odzyskania ciepła. Pierwszy strumień powietrza to powietrze czyste oraz zimne zaciągane z zewnątrz budynku. Drugie z kolei to powietrze ciepłe, ale brudne, wilgotne i zużyte wyciągane ze środka pomieszczeń.

Właśnie te dwa strumienie powietrza spotykają się w wymienniku ciepła, a więc w rekuperatorze. Bardzo ważne jest to, że nie mieszają się ze sobą, ponieważ każde z nich płynie innym kanalikiem w rekuperatorze. Powietrze ciepłe oraz brudne przechodzi przez wymiennik ciepła w nim zostawia swoje ciepło, z kolei zimne oraz czyste powietrze nawiewane z zewnątrz to ciepło przejmuje z powrotem. Od rekuperatora biegną wentylacyjne kanały o zróżnicowanej mocno średnicy, dzięki temu powietrze nawiewane z zewnątrz przejmuje z powrotem to ciepło. Od rekuperatora biegną wentylacyjne kanały o bardzo zróżnicowanej średnicy, dzięki którym to świeże powietrze jest po całym domu rozprowadzane, z kolei brudne jest wyciągane na zewnątrz.