8 grudnia 2021

Alkoholizm

Alkoholizm jest problemem, z którym zmaga się wiele osób. Dotyczy on w zasadzie, całego naszego społeczeństwa, ponieważ picie alkoholu, związane jest z tzw. polską tradycją. Ze względu na te właśnie uwarunkowania oraz dominujące powszechnie stereotypy myślowe, tak trudno jest nam walczyć z tym uzależnieniem i ostatecznie pozbyć się uciążliwego nałogu.

Alkoholizm jest bardzo dokuczliwy. Bywa, że często doprowadza obciążone nim osoby, do kompletnego wyczerpania fizycznego i psychicznego. Rujnuje plany, rodzinę i życie. Alkoholizm osamotnia i degraduje społecznie dosłownie każdego, kogo chwyta w swoje bezlitosne macki. W jego obliczu, nie ma lepszych i gorszych. Każdy kto wpada w nałóg, jest traktowany przez alkohol w taki sam sposób. Istnieje wiele dowodów, w postaci osobistych doświadczeń osób uzależnionych, jak i tych pochodzących z mniej personalnych źródeł, mówiących o tym, że ścieżka uzależnienia może być taka sama i dla kogoś kto pochodzi z nizin społecznych i dla ludzi o bardziej zasobnych portfelach. Alkoholizm, jako rodzaj choroby społecznej, nie bierze zupełnie tego pod uwagę.

Leczenie bywa bardzo trudne, choć samo podjęcie decyzji o jego rozpoczęciu, zdaje się często być krokiem milowym dla wielu osób, które zdecydują się na odwyk i możliwość skorzystania z fachowej pomocy psychologicznej. Podjęcie leczenia oraz wychodzenie z alkoholizmu, są tego warte. Tak jak i my, jesteśmy tego warci, by móc żyć dalej, rozwijać się i odzyskać pełnię zdrowia. Dlatego skorzystanie z pomocy psychologicznej, nie powinno być dla nas niczym wstydliwym. Wstydliwe jest raczej, udawanie przed swoją rodziną i otoczeniem, że problem nadużywania alkoholu, zupełnie nas nie dotyczy oraz poranne kamuflowanie kaca, przed współpracownikami.