14 czerwca 2024

Jak działa chmura obliczeniowa?

W ostatnich latach na rynku rozwiązań IT dominują z pewnością platformy działające w chmurze. Nie każdy jednak zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak w rzeczywistości taki chmura serwer działa i czy dane przechowywane w takim środowisku są  w pełni bezpieczne. Zanim więc zdecydujemy się na wykupienie tego typu usługi warto przyjrzeć się nieco bliżej technologii która umożliwiła tego typu rozwiązania.

Jak w praktyce działa typowa chmura obliczeniowa?

W większości przypadków jeżeli zdecydujemy się na wykupienie miejsca na dyskach w chmurze w rzeczywistości i kupujemy dostęp do pełnej infrastruktury, która zapewnia odpowiednią skalowalność tego typu rozwiązania. Wszystko to stało się możliwe dzięki opracowaniu wydajnych mechanizmów replikacji baz danych. Automatyzacja zadań administracyjnych umożliwia praktycznie natychmiastowe przeniesienie i kopiowanie wszystkich danych na co najmniej kilka lub nawet kilkanaście różnych serwerów.

Różne typy chmur.

W zależności od naszych potrzeb różny będzie chmura serwer https://vmgen.pl/ z którego będziemy korzystać. Jeżeli zależy nam głównie na miejscu, w którym będziemy mogli przechowywać dużą ilość plików i dokumentów,  płacić będziemy tak naprawdę za wykorzystanie dysku. W takiej sytuacji warto zainwestować w serwery oparte na dyskach SSD, które oferują dużo większą wydajność.  

Koszty i model opłat.

Za możliwość korzystania z miejsca na dane na serwerach w chmurze trzeba oczywiście zapłacić. W wielu tego typu przypadkach opłata ta wnoszona jest w cyklu miesięcznym a wysokość abonamentu uzależniona jest od parametrów usługi.