22 maja 2022

Jak prosto i bezpiecznie wymienić koło w samochodzie?

Na drodze zdarzają się przykre sytuacje i w bardzo wielu przypadkach nie są one niczyją winą. Bardzo dobrym przykładem jest na przykład złapanie gumy w samochodzie, które uniemożliwia często dalszą jazdę. Należy wtedy ostrożnie zjechać na pobocze i wyciągnąć koło zapasowe, które każdy z nas ma obowiązek wozić przy sobie na wypadek takich właśnie nieprzewidzianych sytuacji. Nie pozostaje nam nic innego, jak zabrać się za wymianę uszkodzonego koła.

To nie jest takie trudne

Wymiana koła nie jest szczególnie skomplikowana i każdy powinien sobie z nią poradzić. Potrzebny nam będzie do tego lewarek oraz klucz do kół, a także cegły lub kamienie, a w ostateczności kawałki drewna, którymi zabezpieczymy przed ruchem koła na tej osi pojazdu, której nie zamierzamy unosić.

Najpierw należy zabezpieczyć koła i umieścić po obu ich stronach, zarówno z przodu jak i z tyłu kliny. Jeszcze przed podniesieniem auta przy użyciu klucza do kół poluzujmy nieco śruby, będzie nam je łatwiej potem odkręcić. Następnie należy unieść samochód na lewarku. Każdy pojazd ma zaznaczone na progu miejsce, w którym należy to zrobić. Następnie odkręcamy śruby i zdejmujemy koło, a na jego miejscu umieszczamy zapas. Wymiana koła już prawie ukończona. Wystarczy dokręcić zapasowe na krzyż, dokręcając śruby znajdujące się po przekątnej. Dzięki temu koło będzie mocniej dokręcone. Następnie opuszczamy ostrożnie auto i sprawdzamy jeszcze, czy nie ma żadnych luzów. Jeżeli nie, to gotowe, możemy wsiadać i dalej cieszyć się jazdą.

You may have missed