8 grudnia 2021

Woliera- jako komfortowe miejsce dla papug

Zastosowanie i wyposażenie woliery dla papug

Woliery to specjalne pomieszczenia przeznaczone dla papug. Zawierają dostęp do świeżego powietrza, różnego rodzaju akcesoria, które mają za zadanie imitować naturalne warunki bytowania ptaków. Posiadają różne rozmiary, co wyróżnia je od zwykłych klatek. Woliera dla papug najczęściej wyposażona jest m.in. w żerdź, drzewka, huśtawkę, wiszące zabawki, karmnik, budkę lęgową oraz poidełko. Opcjonalnie mogą występować także sznurki, drążki, drabinki, czy też specjalne baseniki.

Jak zbudować zewnętrzną wolierę dla papug?

Przed budową woliery dla papug, należy stworzyć projekt. Bez odpowiedniego wyznaczenia, np. wielkości, miejsca położenia oraz wyglądu, nie będzie to łatwe w wykonaniu. Do zbudowania potrzebne będą kątowniki, materiał na podłoże, kawałki drewna, pleksi, blachy, siatka na woliery i wiertarka. Cała konstrukcja opiera się na własnym szkielecie. Ewentualnie można przymocować ją z jednej strony do ściany budynku. Ważną kwestią jest rozmiar oczek siatki. Zależy to od gatunku ptaków, jednak im wybierzemy mniejsze oczka, tym lepiej. Ma ona za zadanie przede wszystkim chronić przed ucieczką papug oraz przed dostaniem się do klatki drapieżników i gryzoni.

Gdzie umiejscowić zewnętrzną wolierę dla papug?

Najważniejsze przy wyborze miejsca dla woliery jest to, aby na powierzchni występował spadek. Dzięki temu woda opadowa będzie mogła swobodnie spływać. Istotną sprawą jest też odpowiednie dostosowanie powierzchni pod względem szerokości i wysokości. Woliera powinna mieć minimum 250 cm. Tylko taka nie będzie ograniczała papug podczas lotu.